Oświetlenie lądowiska sterowane bezprzewodowo

Oświetlenie lądowiska sterowane bezprzewodowo

Oświetlenie lądowiska składa się z przenośnych świateł ciągłego świecenia (białe, zielone, czerwone, niebieskie) oraz lamp błyskowych z przemieszczającym się punktem świetlnym (znany jako flash czy rabbit light).

Sterowanie wszystkimi światłami odbywa się bezprzewodowo z centralki lub telefonu komórkowego, zasilanie zrealizowano w oparciu o nowoczesne lekkie akumulatory.

Mając na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa system sterowania lamp został skonstruowany w taki sposób, że w przypadku zaniku sygnału sterującego z jakiegokolwiek powodu światła drogi startowej zaświecają się automatycznie.
Zanik sygnału może być spowodowany zniszczeniem centralki, uderzeniem pioruna, awarią, kradzieżą lub silnymi zakłóceniami radiowymi.
W takim przypadku nie byłoby możliwości włączenia lamp przez pilota, która właśnie podchodzi do lądowania.

Natomiast w naszym rozwiązaniu lampy zaświecą się automatycznie, a ilość energii zgromadzona akumulatorach jest wystarczająca, aby utrzymać stały poziom jasności aż do świtu.

Światła drogi startowej i drogi kołowania posiadają 3 tryby świecenia. Niski, optymalny i wysoki.
Niski jest używany w warunkach bardzo dobrej widoczności na lądowiskach, które nie są zanieczyszczone obcym światłem np. fabryk, stacji benzynowych, sklepów etc.
Tryb optymalny jest kompromisem pomiędzy jasnością i długotrwałością świecenia. Jest to najczęściej używany tryb pracy.
Natomiast tryb wysoki używany jest w warunkach słabej widoczności np. opady, mgła.

Światła błyskowe sterowane są również bezprzewodowo zarówno jeśli chodzi o załączanie/wyłączanie jak i sekwencyjne błyski przemieszczającego się punktu.
Prędkość przemieszczania się punktu można dobrać do indywidualnych potrzeb.

Światła są polskim produktem z podzespołów oferowanych w polskim handlu. Są też całkowicie naprawialne. Konstrukcja jest modułowa, więc w przypadku np. zniszczenia jakiegoś podzespołu nie musimy zamawiać nowej lampy. Wystarczy tylko wymienić uszkodzony moduł.

Zastosowana technologia diód LED wysokiej mocy pozwala uzyskać silny strumień świetlny przy małym zużyciu energii.

Ideą projektowania tych lamp było stworzenie skutecznego i względnie taniego systemu oświetlenia lotniska lub lądowiska w oparciu o łatwo dostępne w Polsce podzespoły produkowane wielkoseryjnie.
Lampy są montowane w całości w Polsce i co najważniejsze są naprawialne. Najdroższe podzespoły czyli diody LED o dużej mocy są oryginalnymi japońskimi produktami co gwarantuje wysoką efektywność strumienia światła w stosunku do pobieranej mocy.
Nowoczesne japońskie diody LED charakteryzują się lepszym przetwarzaniem energii elektrycznej w strumień świetlny. Różni się to tym od chińskich odpowiedników, że więcej energii “idzie” w światło zamiast w generowanie ciepła.