Loty bush flying

Loty samolotowe bush flying

Loty samolotowe typu bush flying jest pewnego rodzaju odwróceniem systemu panującego w dzisiejszym lotnictwie.
Obecne lotnictwo wymaga utwardzonych i długich pasów startowych zyskując  wysokie osiągi, które przekładają się na wyniki finansowe.
Czyli otoczenie zostaje dostosowane do wymagań samolotu. Jednak ograniczeniem jest możliwość operowania od lotniska do lotniska.

Natomiast w przypadku lotów typu bush flying dostosowujemy samolot do otoczenia zyskując możliwości lądowania prawie wszędzie. Na łące, na górskim stoku czy grzbiecie lub w korycie rzeki.
Ograniczeniami są umiejętności i fantazja (często ułańska) oraz zasobność portfela.

Specyfika lotów samolotowych bush flying

Loty samolotowe bush flying są zupełnie inne niż normalne latanie.

Można tutaj mówić wręcz sztuce latania VFR, gdzie najwięcej, a właściwie praktycznie wszystko zależy od umiejętności pilota oraz możliwości samolotu. Podobnie jak w wyścigach motocyklowych czy samochodowych.

Chodzi nie tylko o samą nawigację, która i tak jest już od dawna oparta o GPS, ale przede wszystkim o sposób wykonywania startów i lądowań w miejscach generalnie do tego nie przystosowanych.
Pod tym względem jest to trochę podobne do latania śmigłowcowego oczywiście z poprawką na wymaganą długość rozbiegu i dobiegu danego samolotu.
Śmigłowcem jest po prostu łatwiej poprzez możliwość lądowania z zawisu bez prędkości postępowej.

Innymi nietypowymi elementami są odloty i przyloty, które wykonuje się często pomiędzy wysokimi przeszkodami czy pomiędzy górami.
Podejście z prostej to tylko jedna z opcji.

Niestety do takiego latania nie wystarczą tylko umiejętności.

Loty typu bush flying
Loty samolotowe typu bush flying

Wymagania stawiane samolotom. Loty samolotowe bush flying od strony sprzętu

Drugim krytycznym ogniwem jest sprzęt czyli samolot.
Można użyć takiego obrazowego porównania. Tak jak samochód osobowy nie nadaje się do jazdy po bezdrożach tak zwykły samolot nie nadaje się do operacji typu bush flying.
Dziś każda szanująca się firma produkująca samoloty ultralekkie ma w swojej ofercie jako opcje dostosowanie samolotu do lotów typu bush-flying.

Nagrodą za nasz poświęcony czas, wysiłek i wydatki jest magia latania oraz prawdziwa męska przygoda w terenie.
Tego wszystkiego nie doświadczymy na normalnych lotniskach i w normalnych operacjach lotniczych. Umiejętności bush flying to także bardzo znaczące podniesienie bezpieczeństwa wykonywania lotów w sektorze GA.

Loty samolotowe na lądowisku w Bieszczadach
Późna jesień i przymrozek na górskim lądowisku

Dla pilotów zainteresowanych tego typu lotami i posiadającymi licencję lub świadectwo kwalifikacji organizujemy kursy treningowe prowadzone przed doświadczonego instruktora samolotowego. Z uwagi na specyfikę lotów zajęcia prowadzone są zawsze indywidualnie, osobno dla każdego pilota.

Według obecnie obowiązujących przepisach lotniczych nie ma żadnego konkretnego uprawniania i pod względem prawnym są to takie same loty jak np. z lotniska na lądowisko.
Jest to wręcz idealna sytuacja ponieważ nie mamy żadnych sztucznych ograniczeń i wymagań.