Bieszczady atrakcje

Bieszczady atrakcje turystyczne regionu

Bieszczady atrakcje opisane nieco inaczej niż w przewodnikach.
Zostały tutaj przedstawione znane i mniej znane atrakcje tego regionu z których na pewno warto skorzystać.

Wschód słońca w Bieszczadach
Podstawowy typ bieszczadzkiego krajobrazu – góry, poranne mgły i wokół ogromna ilość zieleni

Bieszczady stały się dosłownie w lawinowym tempie profesjonalnym regionem turystycznym.
Z roku na rok obserwuje się coraz większą popularność. Przybywają tutaj goście z całej Polski. Także mieszkańcy Austrii i Niemczech docenili Bieszczady co pozornie wydaje się dość dziwne skoro są krajami alpejskimi.

Powojenne losy tego regionu sprawiły, że Bieszczady wyludniły się, a przyroda zaczęła powracać do swego pierwotnego kształtu.
Przedwojenne pola uprawne zarosły drzewami. Dziś najczęściej rośnie tam las, nieraz już kilkudziesięcioletni.
Ślady wsi czy dróg są już praktycznie niewidoczne.
Wynikiem tych zmian jest najczystsze i najbardziej przejrzyste powietrze w całej Polsce. W Bieszczadach gwiazdy świecą najjaśniej, a Drogę Mleczną możemy podziwiać w całej okazałości podczas gdy w miastach kompletnie jej już nie widać.

Powietrze w Bieszczadach

Powietrze jest bardziej nasycone tlenem ze względu na obecność ogromnej ilości roślinności. Sprzyja wypoczynkowi i wydatnie podnosi poziom regeneracji organizmu oraz wydolność fizyczną.
Niska gęstość zaludnienia i brak przemysłu sprawia, że bilans tlenowy jest znacznie bardziej dodatni niż w miastach.
Połączenie świeżego powietrza, wyższej zawartości tlenu i olejków eterycznych oraz krystalicznie czystej wody w naturalny sposób “energetyzuje”, hartuje i uodparnia.

W Bieszczadach czuje się naturalną witalność. Objawia się to przez potrzebę ruchu i przebywania na świeżym powietrzu niezależnie od temperatury i pogody.

Istotnym elementem jest także całkowity brak ciężkiego przemysłu, który zużywa ogromne ilości tlenu i wydala mnóstwo zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych. Małe zagęszczenie ludności wpływa na duże rozproszenie ruchu pojazdów mechanicznych, a niska zabudowa sprzyja intensywnemu mieszaniu się powietrza w najniższej warstwie tuż przy ziemi.
Te czynniki umożliwiają zachowanie wysokich parametrów atmosfery i najlepszym tego dowodem jest rewelacyjna przejrzystość.

Prawdziwa historia Bieszczadów, która uczy i ostrzega, zabytkowych kościołach, cerkwiach

Już za czasów Imperium Rzymskiego zauważono, że “historia jest nauczycielką życia – historia magistra vitae”. Jednak jedyne czego nas nauczyła to tego, że nie wyciągamy wniosków z błędów popełnianych przez przodków.

Zwiedzając stare kościoły i cerkwie mamy okazję do zastanowienia się nie tylko nad swoim życiem i postępowaniem, ale także nad burzliwą historią Bieszczadów. Na własne oczy można zobaczyć czym skutkuje ludzka głupota, zawiść i podeptanie wartości chrześcijańskich w imię poklasku dla obcej, zagranicznej ideologii.
Jest to pokłosie wielkiej geostrategicznej polityki prowadzonej na salonach w Berlinie, Londynie, Wiedniu i Moskwie – co nikogo nie zwalniało i nie zwalnia z zachowywania przykazań “nie kradnij”, “nie zabijaj”,”nie pożądaj cudzych dóbr”.
Wiele świątyń zostało spalone lub rozburzone, a ludzi wypędzono z własnych domów. Do dnia dzisiejszego zostały tu i ówdzie zarośnięte fundamenty, ogrodzenia, dzwonnice lub ruiny.
Stojąc ostrzegają każde kolejne pokolenie.

Na niektórych mapach turystycznych znajdziecie także zaznaczone miejsca gdzie kiedyś były wsie.
Jednak najczęściej są to miejsca bardzo trudne do odnalezienia. Zarośnięte krzakami.

Pomimo wielkich zawirowań historii przetrwała część zabytkowych kościołów i cerkwi. Dawna architektura sakralna uzupełnia karpacki krajobraz. Odzwierciedla także dawną kulturę mieszkańców tych ziem.
W ośrodku wypoczynkowym Caritas w Myczkowcach znajduje się przepięknie wykonany park miniatur wszystkich bieszczadzkich cerkwi.

Osobliwością Bieszczadów są szlaki architektury drewnianej. Będą to drewniane kościoły i cerkwie, zabytkowe domostwa w których niejednokrotnie po dzień dzisiejszy mieszkają ludzie, a budynki gospodarcze.są nadal wykorzystywane.

Cerkiew w Równi
Drewniana cerkiew bojkowska we wsi Równia niedaleko Ustrzyk Dolnych

 

Cerkiew Ustianowa Górna
Drewniana cerkiew w Ustianowej Górnej koło Ustrzyk Dolnych

Są to ostatnie lata kiedy możemy mieć okazję skorzystać z oferty noclegów w takich oryginalnych starych budynkach.
Młodzi gospodarze, którzy niedługo zaczną podejmować poważne decyzje szybko pozbędą się “starej chałupy, bo remont się nie opłaca.

Wybór noclegu

Chcąc  poznać prawdziwe Bieszczady to dobrze jest kierować się zasadą – im mniej odwiedzana wioska tym lepiej.
Ludzie prześcigają się w tworzeniu kolejnych wygód. A może ktoś chciałby umyć się w drewnianym cebrze, nanosić wiadrem wody ze studni. Poczuć zapach podczas rozpalania pod kuchnią, narąbać drewna na opał czy zjeść kolację w drewnianym domu wyłącznie przy świetle świec lub lampy naftowej.
Jeżeli podróżujemy samochodem lub motocyklem to nie ma sensu wybierać miejsca tuż przy naszym punkcie docelowym np. Jeziorze Solińskim czy Bieszczadzkim PN.
Nocleg w Bieszczadach należy wybierać przede wszystkim pod względem widokowym i “klimatu miejsca” oraz oczywiście ceny i jakości usługi. Niektóre gospodarstwa agroturystyczne posiadają jeszcze oryginalne stare chaty, tak zwane domy z duszą. Jednak jest ich coraz mniej.

Dobrze jest zatrzymać się u ludzi od których dowiemy się czegoś na temat historii danego regionu. U takich, którzy mają coś do powiedzenia i są skarbnicą wiedzy. Przeważnie będą to noclegi o przeciętnym standardzie i niezbyt niewygórowanych cenach.
Takie bieszczadzkie gospodarstwa można polecić wszystkim tym, którzy przebywając w danym regionie chcą poznać głębię kultury, mentalność, zwyczaje etc.

Najpiękniejsze miejsce w Bieszczadach

Najpiękniejszym miejscem jest przestrzeń powietrzna nad Bieszczadami. Widoki górskiego krajobrazu z pod chmur są bezkonkurencyjne. Nawet w porównaniu do widoków z górskich szczytów.
Potwierdzają przez tysiące osób, które zdecydowały się na lot widokowy oraz pasjonaci sportów lotniczych, którzy co rok przyjeżdżają Bieszczady ze swoimi paralotniami i szybowcami.
Potwierdza to także nasycenie małymi lądowiskami niespotykane chyba nigdzie indziej na świecie. W promieniu 30km od Jeziora Solińskiego znajduje się kilka lądowisk w tym słynne na cały świat przedwojenne szybowisko w Bezmiechowej oraz mniej znane wojskowe szybowisku Ustianowa.

Bieszczady atrakcje - wiosna w górach
Bieszczady wiosną

Polecam także album “Bieszczady z nieba” wydany w 2009 roku, który jest wynikiem kilku miesięcy fotografowania Bieszczadów z lotu ptaka.
Dziś podobne zdjęcia można wykonać samemu używając do tego drona.

Bieszczady atrakcje Loty widokowe

Jak już wspomniano wcześniej najpiękniejsze widoki w Bieszczadach są z pod chmur. Klikając na link loty widokowe znajdziecie Państwo więcej informacji, zdjęć i opisów.
Latamy nad całymi Bieszczadami, a nie tylko nad Jeziorem Solińskim.

bieszczady atrakcje solina atrakcje
Bieszczady atrakcje – Loty widokowe wokół Jeziora Solińskiego

 

bieszczady atrakcje loty widokowe
Widok na Bieszczady z pod podstawy chmury cumulus congenstus

 

Bieszczady atrakcje loty widokowe
Lot widokowy o poranku nad połoninami w Bieszczadzkim Parku Narodowym

 

Bieszczady atrakcje Loty widokowe dronami

Loty widokowe dronami jest przewrotnym stwierdzeniem jakie kiedyś użyte przez osobę, którą urzekło piękno bieszczadzkiego krajobrazu filmowane za pomocą drona.
Bieszczady są wspaniałym i bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania i filmowania. Zarówno z powierzchni ziemi jak również z powietrza.
Jeśli chcemy zobaczyć góry z lotu ptaka koniecznie musimy skorzystać z oferty lotów widokowych.
Jeśli wędrujemy pieszo lub jedziemy rowerem i chcielibyśmy nagrać sobie atrakcyjny film czy zdjęcia z naszej wyprawy zabieramy ze sobą drona.
Dziś drony są na tyle małe, lekkie i zaawansowane technologicznie, że nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia, a ujęcia z wysokości kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów na których możemy zobaczyć samych siebie są po prostu nie do zastąpienia.
Zabierając dodatkowe pakiety zasilające możemy wędrować z dronem nawet kilka dni.

Drony mają jedną ogromną zaletę jeśli chodzi o fotografię i filmowanie. Możemy dowolnie wybrać miejsce i porę dnia. Czy będzie to przed wschodem słońca czy po zachodzie czy nawet w nocy jeśli dysponujemy aparatem/kamerą o odpowiednio wysokiej jakości.

Bieszczady atrakcje Latanie dronem
Bieszczady atrakcje – Latanie dronem. Poranne mgły nad bieszczadzką doliną z wysokości kilkudziesięciu metrów.

Możemy “zainstalować” się w jakiejś miejscówce i czekać na odpowie oświetlenie, pojawienie się zwierząt etc. Jest to szczególnie cenna zaleta jeśli ktoś chce wykonać zdjęcia czy filmy na wysokim poziomie.

Obecnie produkowane drony są bardzo łatwe w pilotażu. Wiele funkcji wymagających wprawy jest w pełni automatyczna np. start czy lądowanie. Więcej o sterowaniu dronem można przeczytać w zakładce Zdjęcia z dronów

Dysponujemy własnym lądowiskiem oddalonym od zabudowań i przeszkód gdzie można zapoznać się ze sterowaniem dronem i bezpiecznie poćwiczyć zarówno samo sterowanie jak i fotografowanie czy filmowanie.

Bieszczady atrakcje Paralotnie i szybownictwo

Jeszcze w czasach przedwojennych Bieszczady zostały odkryte jako góry z dużym potencjałem dla lotników i dlatego rozkwitło w nich szybownictwo.
W Bezmiechowej koło Leska powstało szybowisko cywilne, a w Ustianowej koło Ustrzyk Dolnych na szczycie wojskowy ośrodek szybowcowy.
Lądowisko w Bezmiechowej zostało reaktywowane początkiem XXI wieku. Natomiast w okolicach dawnego lądowiska Ustianowa startują paralotniarze.

bieszczady atrakcje loty szybowcem
Wojskowa szkoła szybowcowa w Ustianowej

 

bieszczady atrakcje loty szybowcem
Współczesny widok z miejsca gdzie dawniej było lądowisko Ustianowa

Rozwój sportu paralotniowego naturalnym biegiem przywędrował w Bieszczady, które jak widać są stworzone do uprawiania sportów lotniczych. Najlepiej pokazuje to ten film
W Bieszczadach warunki do lotów paralotniowych występują generalnie cały rok. Lata się także zimą.
Rok rocznie rozgrywane są zawody pod nazwą Bieszczadzki Puchar Paralotniowy

bieszczady atrakcje paralotnie
Bieszczady atrakcje – sport paralotniowy. Paralotnia z napędem PPG

Startowiska w Bieszczadach : Dżwinacz i Laworta k. Ustrzyk Dolnych, Okrąglik w gminie Cisna, Bezmiechowa koło Leska, grzbiet Żukowa koło Łobozewa Górnego.

W chwili obecnej działa zreaktywowane lądowisko w Bezmiechowej na terenie którego działa aeroklub Politechniki Rzeszowskiej.

Przepięknym miejscem do lotów paralotniowych jest obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jednak należy brać pod uwagę, że jest to strefa klasy Restricted EP R10 w której obowiązuje całkowity zakaz lotów z napędem od GND (od ziemi) aż do poziomu FL75 czyli 7500 ft (ok. 2500m AMSL).
Zatem, żeby latać lege artis nad terenem parku należy wystartować poza granicami BPN, przekryczyć granicę BPN w locie bezsilnikowym, polatać, polatać i wylecieć poza granice BPN i dopiero wylądować.
Jest to dość trudne i przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych pilotów z doświadczeniem w lotach górskich, silnej turbulencji i termice.
Startując, a szczególnie lądując na terenie BPN prawie na pewno czekają Was poważne nieprzyjemności i mandaty karne.
Niektóre osoby tak bardzo fascynuje latanie nad połoninami, że nie zważają na zakazy i nakręcają takie filmy

Podział przestrzeni powietrznej nad Bieszczadami

Pamiętać należy, że generalnie teren Bieszczadów jest strefą TRA 129 A, TRA 129 B, TRA 130 która jest czasem zamykana dla lotów wojskowych. Link do mapy sektora Kraków.
Dlatego też planując loty paralotniowe należy sprawdzić bieżący AUP lub zapytać telefonicznie o zajętość przestrzeni w komórce PAŻP ASM-3 tel. +48 22 574 57 33.
Jest to bardzo ważne ponieważ nad Bieszczadami wykonuje się loty dużymi samolotami na małej wysokości np. wojskową CASA.

Bieszczady atrakcje Wyprawy off road

Jazda w cieżkim terenie w BIeszczadach
Wyprawy off road w Bieszczadach

Tereny górskie są zawsze największym wyzwaniem dla wszelkiego rodzaju aktywności off road. Zarówno dla kierowców jak i sprzętu.
Niektórzy przyjeżdżają z własnym sprzętem, niektórzy wypożyczają na miejscu. W Bieszczadach są wyznaczone specjalne tereny, gdzie za opłatą można legalnie pojeździć samochodem terenowym, quadem czy motocyklem cross/enduro np. Natura Park
W chwili obecnej w Bieszczadach działają wypożyczalnie quadów i motocykli crossowych.

Wyprawy off road nie zawsze muszą przypominać konkursu łazików marsjańskich jak na tym przykładzie.
Poruszając się po drogach leśnych i gromadzkich możemy sobie zorganizować obfitujące we wspaniałe widoki wycieczki turystyczno-krajoznawczae na motocyklach czy quadach.

bieszczady atrakcje motocross
Bieszczady atrakcje – Wyprawy motocyklowe

Świetnym narzędziem  jest portal Geoportal. Z jego pomocą możemy zaplanować trasę z poszanowaniem własności prywatnej. Są tam prezentowane kontury działek i ogólnodostępnych dróg polnych.

Jeśli nie posiadamy własnego sprzętu off road można skorzystać z oferty wycieczek samochodami terenowymi lub wypożyczalni quadów.

Bieszczady atrakcje Wyprawy krótkofalarskie

Ukształtowanie powierzchni Bieszczadów czyli obecność wysokich szczytów o sporej wybitności (przewyższenie szczytu ponad otoczenie i inne szczyty w pobliżu) sprzyja organizowaniu wypraw krótkofalarskich w celu nawiązywania dalekich, nawet międzykontynentalnych łączności. Takie przedsięwzięcia zwane “wyprawami DX” w Bieszczadach były organizowane jeszcze w latach ’60 i ’70 XX wieku.
Teoretycznie takie miejsca można znaleźć w innych regionach górskich. Jednak zaletą Bieszczadów jest bardzo niski poziom zakłóceń radiowych pochodzących od urządzeń elektrycznych o dużej mocy. Jest to spowodowane brakiem przemysłu i niską gęstością zaludnienia.
Jest to ważny czynnik dla pasm KF szczególnie podatnych na zakłócenia zarówno sztuczne jak i naturalne.

Wyprawy i obozy łącznościowe w terenie są atrakcyjne szczególnie dziś. W dobie miniaturyzacji zaawansowanych radiostacji, lekkich ogniw i niedrogich agregatów prądotwórczych oraz możliwości zakupu łatwo rozkładalnych anten o bardzo wysokiej jakości i lekkich przenośnych masztów.

Bieszczady atrakcje Obserwacje nieba i astrofotografia

Unikalny region, który jest jedynym miejscem w Polsce gdzie nie występuje zanieczyszczenie sztucznym światłem i jednocześnie jest największa przejrzystość powietrza.

bieszczady atrakcje astrofotografia
Bieszczady atrakcje – obserwacje astronomiczne. Zdjęcie Księżyca wykonane telefonem komórkowym przez okular teleskopu astronomicznego

Te dwie cechy sprawiły, że w Bieszczadach utworzony unikalny na skalę europejską tak zwany Park Gwiezdnego Nieba
Jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie możemy podziwiać tak rozgwieżdżone niebo.
Miłośnicy astronomii przyjeżdżają tutaj z własnymi teleskopami i sprzętem do astrofotografii.
Dysponując odrobiną wiedzy, lustrzanką z szerokokątnym obiektywem i statywem można sami wykonać imponujące zdjęcia Drogi Mlecznej.

W miejscowości Dwernik na pograniczu Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się bardzo ciekawe gospodarstwo astro-turystyczne Dolistowie w którym organizowane są pokazy astronomiczne wraz z możliwością oglądania Księżyca, planet i gwiazd przez duże, profesjonalne teleskopy.

Bieszczady atrakcje – platformy widokowe do obserwacji nieba i astroturystyka

W najmniej zanieczyszczonym sztucznym światłem rejonie Bieszczad powstały miejsca gdzie można prowadzić obserwacje astronomiczne za pomocą własnego sprzętu optycznego oraz zajmować się astrofotografią.
Można tam dojechać samochodem co jest bardzo istotne ze względu na często duży ciężar teleskopów i jego wysoką wrażliwość mechaniczną oraz ilość sprzętu.

Lutowiska – punkt widokowy

Stuposiany – koło schroniska PTSM

Brzegi Górne – parking przy Przełęczy Wyżnej

Bieszczady atrakcje Jeździectwo

bieszczady atrakcje jazda konna
Bieszczady atrakcje – jazda konna.

W Bieszczadach znajdziemy dużą ilość stadnin i szkółek jeździeckich. Organizowane są zarówno jednodniowe jak i  kilkudniowe konne rajdy po Bieszczadach.
Konno możemy wjechać praktycznie wszędzie podobnie jak rowerem. Jednak w siodle siedzimy dość wysoko co pomaga w podziwianiu i fotografowaniu krajobrazu. Przeciętny człowiek pokona konno po górskich bezdrożach większ odległość niż rowerem czy pieszo.
Wyprawy konne przybliżają nam dawne czasy pozwalając dotknąć klimatu Dzikich Pól I Rzeczypospolitej oraz tego wszystkiego co oglądamy na filmach historycznych.

Bieszczady atrakcje Wyprawy rowerowe

Dzika karpacka puszcza daje znakomitą okazję do aktywnego spędzania czasu na rowerze. W Bieszczadach są oczywiście wytyczone szlaki rowerowe, ale chyba najlepiej planować samodzielnie wszystkie trasy.
Szczególnie, że miejsca gdzie nie wolno jeździć rowerem ograniczają się do prywatnych działek rolnych i niektórych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym.
Planując trasę musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości fizyczne i kondycję. Dobrze jest unikać głównych dróg ponieważ jazda rowerem w obecności ruchu samochodowego nie jest ani zdrowa ani przyjemna.
Rower jest jedynym pojazdem jaki możemy przenieść np. przez rów czy wąwóz dlatego też pojechać możemy dosłownie wszędzie.

W górach najlepiej mieć hamulce tarczowe ze względu na długie i strome zjazdy. Rower musi mieć oczywiście wygodne siodełko,  bagażnik i oświetlenie (nie odblaski) ze względu na gęste wieczorne mgły.

Jeśli zamierzamy jeździć poza asfaltowymi drogami to w grę w zasadzie wchodzą wyłącznie rowery górskie.
Obowiązkowym wyposażeniem muszą być błotniki i silna, długo świecące przednie oświetlenie. Idealnie jest mieć silną lampę rowerową i silną czołówkę.
Opony muszą mieć agresywny bieżnik, aby łatwo oczyszczały się z błota.
Jeśli rower nie ma błotników to warto założyć okulary ochronne i w ten sposób zabezpieczyć oczy przed wpadnięciem ziarenka piasku czy błota.
Planując agresywną jazdę trzeba zabezpieczyć kolana (choćby dłuższe spodenki), ubrać rękawiczki na dłonie i kask.

Bieszczady atrakcje Downhill

W okolicach miasta Ustrzyki Dolne znajdują się dwa wyciągi narciarskie Gromadzyń i Laworta. Wyciąg krzesełkowy na Lawortę jest wykorzystywane także w lecie ponieważ ta góra pełni kilka funkcji. Jest to transport na punkt widokowy, startowisko   parolotniowe oraz korzystają z niego rowerzyści uprawiający downhill.
Jednak nie zawsze musimy korzystać z wyciągów. Ogromne możliwości dają niezliczone leśne ścieżki i drogi zrywkowe, którymi leśnicy transportują drewno z głębi lasu.

Bieszczady atrakcje Grzybobranie

Czyste środowisko w Bieszczadach sprzyja grzybobraniom. Należy podkreślić, że grzyby są jakby gąbkami dla otoczenia. Dlatego też jeśli środowisko jest zanieczyszczone zbieranie grzybów w celach jadalnych kompletnie mija się z celem.
Dlatego też grzyby zbierane w Bieszczadach są bardzo wartościowe pod względem spożywczym.

Grzyb podgrzybek obciętozarodnikowy Solina Bieszczady
Podgrzybek obciętozarodnikowy – okolice Soliny

Bieszczadzkie lasy są także pełne gatunków niejadalnych i trujących, które są często bardzo atrakcyjne wizualnie.

Grzyb świecznik rozgałęziony Solina Bieszczady
Świecznik rozgałęziony – rzadki grzyb niejadalny

 

Bieszczady atrakcje Dzikie zwierzęta

Z uwagi na duże zalesienie Bieszczady są rajem dla pasjonatów fotografii przyrodniczej. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Od dużych ssaków jak niedźwiedzie brunatne jelenie czy żubry poprzez duże drapieżne ptaki taki jak orły, jastrzębie, myszołowy, sowy aż do małych jaszczurek np. salamandry plamiste czy węże eskulapa, które jako jedyny gatunek węży w Polsce wchodzi na drzewa.
W Bieszczadach można spotkać wszystkie gatunki węży występujące w Polsce. Są to najczęściej zdrowe i dorodne, duże osobniki z danego gatunku.

Bieszczady atrakcje dzika przyroda
Bieszczady atrakcje – obserwacje dzikich zwierząt. Węże

Występują tutaj także duże jak na polskie warunki i pięknie ubarwione pająki tygrzyki paskowane.
Watahy wilków przemieszczają się nawet w okolice wschodniego brzegu Jeziora Solińskiego, ale wilki są bardzo ostrożne i bardzo trudne do fotografowania.

Bieszczady atrakcje Zwierzęta w Bieszczadach
Zdjęcie sarny wykonane telefonem komórkowym

Przy fotografowaniu dzikich zwierząt w Bieszczadach trzeba brać pod uwagę własny zapach, który zwierzęta wyczuwają z dość dużych odległości. Szczególnie, że nie ma tutaj przemysłu i powietrze nie jest skażone “obcymi” zapachami.
Pewną pomocą w fotografowaniu i filmowaniu dużych dzikich zwierząt są drony, jednak podstawową sukcesu jest szczegółowa znajomość danego gatunku, pór i miejsc aktywności oraz zwyczajów.

Bieszczady atrakcje Bieszczadzki Park Narodowy

loty widkowe bieszczadzki park narodowy
Lot nad Tarnicą w Bieszczadzkim Parku Narodowym

 

bieszczady atrakcje bieszczadzki park narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie trzeba nikomu specjalnie opisywać. Krótko mówiąc – przepiękna przyroda, przepiękne widoki. Z niektórych szczytów widać jednocześnie Polskę, Ukrainę i Słowację w zależności od tego w którą stronę patrzymy.
Krystalicznie czyste powietrze pozwala na obserwacje na dystansie powyżej 50km w lecie i rzęduj 200km w zimie np. Tatry widziane z Tarnicy.

Bieszczady atrakcje Zabytki techniki kolejowej

bieszczady atrakcje bieszczadzka kolejka leśna
Bieszczady atrakcje –  bieszczadzka kolejka wąskotorowa

Jedną z najbardziej znanych i popularnych atrakcji są sentymentalne podróże bieszczadzką wąskotorówką. Torowisko kolejki leśnej zostało częściowo wyremontowane co umożliwia kursy na trasie Majdan-Balnica i Majdan-Przysłup
W Przysłupie sprzedawane są świetne wędzone pstrągi wprost z wędzarni koło stawu.

W miejscowości Łupków na południe od Komańczy znajduje się zabytkowy budynek stacji kolejowej z czasów Cesarstwa Austro-Węgierskiego oraz tunel kolejowy kończący się już po słowackiej stronie.

Dużą popularnością cieszą się także drezyny rowerowe na torowisku kolei normalnotorowej.
Stacja główna drezyn jest w Uhercach Mineralnych tuż koło zjazdu z drogi Lesko-Ustrzyki Dolne na  Solinę i Polańczyk

Bieszczady atrakcje Skansen w Sanoku

Unikalny na skalę europejską skansen. Jest to dokładnie rzecz biorąc odtworzone pod gołym niebem miasteczko z zabytkowych budynków, które przetrwały w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.
Planując odwiedziny skansenu należy koniecznie wynająć przewodnika ponieważ dla współczesnych ludzi wiele zagadnień jest kompletnie niezrozumiałych, a zabytkowe przedmioty nie wiadomo do czego służyły.Tutaj znajduje się film prezentujący skansen.

Bieszczady atrakcje Narciarstwo biegowe freeride skitour

W Bieszczadach znajduje się kilka stacji narciarskich. Gromadzyń i Laworta to najbardziej znane.
Bardziej kameralną stacją jest Kalnica zlokalizowana w pobliżu Bieszczadzkiego Parku Narodowego na wschód od Cisnej.

Poza typowym narciarstwem na przygotowanych stokach w Bieszczady oferują możliwość chyba najbardziej naturalnej jego formy czyli jazdy freeride/skitour czyli poza przygotowanymi trasami.

Trasy dla narciarstwa biegowego zostały wytyczone okolicach Ustrzyk Dolnych i Wetliny .

Bieszczady atrakcje Speedriding

Zimą poza zwykłą jazdą na nartach uprawiany jest także speedriding wykorzystujący skrzydła pociągowe. Inne nazwy tego sportu to speed flying czy snowgliding.
Jest to bardzo widowiskowe i dostarczające niesamowitych emocji połączenie paralotniastwa i narciarstwa.

Ciekawostki historyczne

Z ciekawostek historycznych należy wspomnieć o przedwojennym wojskowym lądowisku na Żukowie. Na południowy wschód od szczytu Holica był zlokalizowany hangar. Była to wojskowa górska szkoła szybowcowa gdzie szkolono przyszłych polskich pilotów wojskowych. Loty odbywały się na stoku północnym skierowany w stronę Ustrzyk Dolnych.
Niestety staraniem władz lądowisko zostało zalesione i na Holicy pozostał jedynie słupek z tabliczką informacyjną.

 bieszczady atrakcje Lądowisko na Żukowie
Szybowisko Ustianowa na grzbiecie pasma Żuków

Okolice góry Jawor mają także swoje batalistyczne historie. Jest tak zwana “bitwa pod Łobozewem” która miała miejsce podczas buntów przeciw II Rzeczypospolitej zwanych Powstaniem Leskim w 1932 roku. Pod Łobozewem z polskim wojskiem i policją starło się około 2000 chłopów. Tutaj znajduje się dłuższy artykuł na ten temat.

Polecam obejrzenie cyklu filmów na temat bieszczadzkich legend, które ocalił od zapomnienia znany autor Krzysztof Potocki. Kolejne części wyświetlają się na pasku z prawej strony.

Zima w Bieszczadach

Ślady wilków w okolicach Jeziora Solińskiego